NARODOWE CZYTANIE 2022

Utworzono: 08 wrzesień 2022
Katarzyna Wiśniewska Odsłony: 42

Narodowe Czytanie” to akcja organizowana  przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Jest to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

W 2022 roku finał akcji odbył się w sobotę 3 września, a inicjatorzy wydarzenia zaprosili do wspólnego czytania „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

 Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.”  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły włączyli się do tej akcji. Młodsi czytali ballady „Powrót taty”   i „Pani Twardowska”. Obejrzeli też animację, która powstała w oparciu o tekst utworu.               Starsi czytali wybrane przez siebie utwory ze zbioru” Ballady i romanse”.                       E. Kukla   

 

Licznik odwiedzin
Użytkowników:
2425
Artykułów:
945
Odsłon artykułów:
940391
Gościmy

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy