DĘBY KATYŃSKIE – ŁAŃCUCH PAMIĘCI KOLEJNYCH POKOLEŃ

Utworzono: 13 kwiecień 2022
Arkadiusz Greguła Odsłony: 55

 Nasza szkoła z dumą przystąpiła do ogólnopolskiej akcji sadzenia Dębów Pamięci - „Katyń ... ocalić od zapomnienia”. 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy VIII pod kierunkiem pani Katarzyny Baranowskiej. Zapalone zostały znicze a Martyna Niedbalska zaśpiewała piosenkę Czerwonych Gitar "Biały Krzyż". 

 

Dąb Pamięci, który został posadzony 30 kwietnia 2010 r. przed budynkiem naszej szkoły poświęcony jest pamięci podporucznika rezerwy Tadeusza Tomaszewskiego - więźnia obozu w Kozielsku, zamordowanego strzałem w tył głowy w lesie katyńskim 1940r. Pan podporucznik to postać związana z naszą miejscowością. W 1936 r. pracował tu jako kierownik prac melioracyjnych, tu poznał swoją przyszłą żonę, tu urodził się ich syn. Jeden z mieszkańców – p. Eugeniusz Kaczor wspomina panią Monikę Tomaszewską - nauczycielkę Szkoły Powszechnej w Tarle i jej syna Andrzeja. Pani Monika o tragicznej śmierci męża dowiedziała się w 1943 roku z publikowanej przez Niemców listy ekshumowanych oficerów. Bardzo pragnęła zapalić znicz na grobie męża. Nie udało się jej to.

30 kwietnia przed naszą szkołą zapłonął znicz i odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez pana Andrzeja Mazurka. Wróciła również  pamięć o podporuczniku Tomaszewskim i pozostałych ofiarach mordu katyńskiego.

Licznik odwiedzin
Użytkowników:
2424
Artykułów:
926
Odsłon artykułów:
868017
Gościmy

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy