NARODOWE CZYTANIE 2020

Utworzono: 15 wrzesień 2020
Elżbieta Kukla Odsłony: 227

   Balladyna”Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania  czytaj więcej

         Wspólne czytanie utworu zaplanowane zostało na sobotę 5 września 2020 roku. 

Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału w akcji.

 

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

 – Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent. 

 BalladynaJuliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów

i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

  W naszej szkole do akcji czytania włączyli się uczniowie klasy siódmej i ósmej. „Balladynę” czytaliśmy w klasie i w plenerze.

Licznik odwiedzin
Użytkowników:
2424
Artykułów:
839
Odsłon artykułów:
732276
Gościmy

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy